Neustálym pokročením doby sa prirodzene vyvíjajú aj technológie. Televízory sa menia na plazmy, počítače na notebooky, CRT obrazovky nahradili LCD, pevné linky zasa smartfóny.
V neposlednom rade prechádzajú modernizáciou aj dataprojektory, ktoré sa stali takmer neoddeliteľnou súčsťou pri procese prezentácie. V súčasnosti sa čoraz častejšie ich štandartné rozlíšenie 4:3 nahrádza širokouhlým (widescreen), s pomerom srtán 16:9. Inovovať však nestačí iba samotné technológie, ale najmä spôsob prezentácie.
S PowerPoint prezentáciami sa dnes stretávame takmer každodenne, sú našim pomocníkom pri predstatovaní nie len produktov a služieb, ale aj pri prezentovaní samých seba. Prezentácie vytvorené v PowerPointe 2007 sú prednastavené vo formáte 4:3. Dnes, v dobe technického progresu, je tento formát stále viac nahrádzaný už spomínaným zobrazovacím formátom 16:9, teda širokouhlým formátom. Ten je prirodzenejší pre zorné pole ľudského oka.
My teraz poukážeme na zopár výhod širokouhlého zobrazenia v prezentácii, ktoré ulahodí nejednému oku. Aj keď nemáte širokouhlú obrazovku, nezúfajte! Snímky vo formáte 16:9 môžete vytvárať a prezentovať aj bez toho.
PREČO SI VYBRAŤ FORMÁT 16:9
Asi najväčšou výhodou širokouhlej prezentácie je zaujímavosť obrázkov, ktoré v tomto rozlíšení vyzerajú lepšie, a taktiež grafická zaujímavosť prezentácie. Výhodou je aj to, že objekty v slidoch skladané vedľa seba vyzerajú prirodzenejšie či estetickejšie. Presvedčiť by Vás taktiež mohla lepšia kompatibilita s väčšinou moderných zobrazovacích zariadení, ako napíklad notebook, LCD obrazovka či dataprojektory.
Porovnanie formátu prezentácie 4:3 vs. 16:10
Ak sa obávate nevhodného zobrazenia, či „rozhodenia“ takejto prezentácie na projektovom zariadení s iným pomerom strán, Vaše obavy sú neoprávnené, nakoľko tu nič také nehrozí. PowerPoint sa totiž dokáže s takýmto problémom veľmi hravo vysporiadať a širokouhlú prezentáciu zobrazí aj na takomto zariadení. Aj keď… z najviac predávaných projektorov tvoria takmer polovicu práve projektory s natívnym širokouhlým rozlíšením…
AKO NA TO? JEDNODUCHO!
Ak ste sa teda (správne) rozhodli začať prezentovať veľkolepo, prvým dôležitým krokom je nastavenie si zmeny pomeru strán v PowerPointe. Tie totiž, ako sme už spomínali, v PowerPointoch (2007) zvyknú byť prednastavené na pomer 4:3.
Pozor však na zmenu pomeru strán v už vytvorenej prezentácii. Vtedy sa Vám môže zdeformovať grafika v slidoch, a tým sa môže znehodnotiť estetickosť prezentácie. Celý postup si zhrnieme do 4 jednoduchých bodov:
Klik na záložku Návrh
Klik na Vzhľad stránky a Veľkosť snímky
Vybrať si možnosť 16:9 (16:10)
OK
DOBRÁ RADA OD NÁS
Ak teda ešte stále vytvárate prezentácie so štandardným pomerom strán (4:3), je na čase to zmeniť. Táto pozitívna zmena sa osvedčila už v nejednej prezentácii a spolu s ostatnými „detailami“ tak zaručila (ne)očakávaný úspech. Vyskúšajte to aj vy a začnite prezentovať v širokouhlom formáte 16:9!