Zlatý rez je oku lahodiaca proporcia, ktorú ľudia poznajú už od staroveku. Predstavím vám, kde všade sa môžete so zlatým rezom stretnúť a ako je možné ho využiť práve pri tvorbe PowerPoint prezentácií.

Zlatý rez je pojem a princíp, s ktorým sa stretávame aj v iných oblastiach ako je matematika, typografiia, no najčastejšie však pri výtvarnom umení. Zlatý rez vznikne keď úsečku rozdelíme na kratšiu a dlhšiu časť v takej proporcii, aby pomer dlhšej časti (a) ku kratšej časti (b) bol rovnaký ako pomer celej úsečky (a+b) k samotnej dlhšej časti (a).

Zlatý rez vyjadrený matematicky   

Áno, znie to príliš matematicky, a preto si radšej pozrime ukážky, kde všade sa dá zlatý rez odhaliť. Zistíte, že zlatý rez je možné nájsť ako v prírode, tak i v ľudských tvárach, no najčastejšie však v umení. Hovorí sa, že v minulosti sochári podľa zlatého rezu vytvárali proporčne ideálne ľudské postavy. Ak si pozriete všetky ukážky nižšie, zistíte, že keď každý obrázok šikovne „rozporcujete“, tak odhalíte zlatý rez takmer všade.

Ukážka zlatého rezu v prírode

Ukážka zlatého rezu v umení

Ukážka zlatého rezu vo vesmíre

Ukážka zlatého rezu v architektúre

VYUŽITIE ZLATÉHO REZU PRI PRÍPRAVE PREZENTÁCIE

Pomer strán prezentačnej plochy nie je jedinou styčnou plochou zlatého rezu v prezentáciách. Je známe, že napríklad pri fotení je aj samotná kompozícia využívajúca zlatý rez pre ľudské oko lahodnejšia. A pretože nie vždy je jednoduché prepočítavať presné hodnoty zlatého rezu, pre zjednodušenie sa používa mriežka rozdeľujúca fotografiu, obraz, prípadne slide v prezentácii na tretiny. Ako ukážku si môžete pozrieť centrálnu kompozíciu (vľavo) a kompozíciu približne zohľadňujúcu zlatý rez (vpravo).

Posúďte sami, ktorá kompozícia sa vám páči viac. Pravdepodobne to bude tá so zlatým rezom vpravo. Slovami je to ťažko opísať, najlepšie je si to vyskúšať priamo v prezentáciách. Pre tvorbu slidov má voľba obrázku bez centrálnej kompozície ešte jednu veľkú výhodu, a to takú, že sa do nich dá lepšie umiestniť text tak, ako naznačuje červený ovál v ľavej hornej časti pravého obrázku.

Pravidlo zlatého rezu je možné využiť aj na slidoch bez obrázkov pri poziciovaní rôznych objektov na slide. Porovnajte si napríklad kompozíciu titulného slidu orientovanú na stred s asymetrickým slidom, ktorý pôsobí jednoznačne lepšie.

Pravidlo tretín môžete využiť aj vtedy, keď na slide potrebujete umiestniť postavy, obrázky, dôležité čísla, alebo citácie.

Odhadnúť miesto, kde sa obraz delí na tretiny by pre každého z vás nemal byť veľký problém. V PowerPointe dokonca existuje aj pomôcka, vďaka ktorej si môžete nastaviť tzv. vodiace čiary, vďaka ktorým si nastavíte „rozrezanie“ slidu na tretiny (návod nájdete na tomto linku).

DOBRÁ RADA OD NÁS

Ak ste si prečítali tento článok až do konca, neznamená to, že odteraz už nemôžete umiestniť nič do stredu slidu. Niektoré dôležité informácie si centrovanú pozíciu bezpodmienečne zaslúžia. Mali by ste však vedieť, že existujú aj iné prístupy k zarovnaniu objektov na slidoch, kde jedným z nich je zlatý rez a pravidlo tretín.

Dúfam, že aj vďaka tomuto krátkemu návodu sa vám podarí zlapšiť dizajn vašich prezentácií.