PowerPoint je jeden z najlepších programov pre tvorbu multimediálnych prezentácií, a taktiež sa radí medzi jeden z najpoužívanejších softvérov na prezentovanie po celom svete.

Vďaka tomu sa však stretávame aj s mnohými PowerPoint prezentáciami, ktoré nie su moc dobre spracované, a to či už po grafickej, tak i obsahovej stránke. Áno, každá prezentácia sa dá zvládnuť aj za 10 minút, ale nesmiete zabúdať na to, že prezentácia je zároveň aj vašou vizitkou, resp. vizitkou vašej firmy, a preto je naozaj dobré dať si na nej čo najviac záležať.

Pretože ľuďom často pomôže ukázať im aj zlé príklady, aby vedeli, čoho sa majú vyvarovať, preto vás v nasledujúcom článku prevedieme 5-timi najčastejšími chybami pri tvorbe PowerPoint prezentácie, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

 

1. NEPOUŽÍVAJTE OŠÚCHANÉ PREDVOLENÉ POWERPOINT ŠABLÓNY

Ak je to aspon trochu možné, nepoužívajte nudné a milión krát videné predvolené PowerPoint témy, ktoré sú už tak ošúchané, že keď ich poslucháči zbadajú, ihneď si povedia „to bude opäť nuda …“.

Na internete existuje neuveriteľné množstvo profesionálnych a príťažlivých PowerPoint tém, ktoré sú tematicky rozdelené a často sú dostupné aj zadarmo. Tieto vám zabezpečia to, že vaša prezentácia bude vyzerať naozaj pekne, moderne a pútavo.

Pekné PowerPoint témy si môžete zadarmo stiahnuť na stránke KingsoftOffice prípadne profesionálne PowerPoint témy, ktoré sú však platené na stránke Graphicriver.

profesionalna-powerpoint-tema

 

2. ZABUDNITE NA NUDNÉ ŠTANDARDNÉ FONTY

Čo sa týka výberu písma, snažte sa vyhýbať nudným a ošúchaným štandardným typom písma ako sú Times New Roman, Arial, alebo Comic Sans. Taktiež treba myslieť na to, aby bolo písmo dobre viditeľné na projektore. Neodporúča sa preto vyberať tzv. serif (pätkové) druhy písma.

Poobzerajte sa radšej po moderných typoch písma, ktoré sú trendy, neobkukané a pôsobivé, ako sú napr. Bariol, Bemio, alebo Geared, pretože dobrý výber písma prezrádza aj niečo o vás ako prezentátorovi.

Pekné a moderné písma si môžete zadarmo stiahnuť na stránke FontSquirrel.

pismo-pre-powerpoint-prezentaciu

 

3. NEPREHÁŇAJTE TO S ANIMÁCIAMI A EFEKTMI

Animácie a efekty sú nutnosť, aby ste zaujali svojich poslucháčov, avšak všetkého veľa škodí. Obrázkom, ktorý priletí, potom sa otočí, začne skákať a následne odletí síce ukážete, že niečo o PowerPointe viete, ale takáto animácia vyzerá skôr infantilne ako pekne.

Ak budete každé slovo, alebo vetu animovať zvlášť a ak bude za každým animácia iná, tak všetko čo dosiahnete bude len to, že odpútate pozornosť od toho, čo je naozaj dôležité a čo chcete poslucháčom odovzdať. Navyše dlhé a časté animácie iba zdržujú celú prezentáciu. Preto pri animáciách a efektoch nezabúdajte na staré známe porekadlo – všetkého veľa škodí.

 

4. VYVARUJTE SA CIRKUSOVÉMU PREDSTAVENIU

Niektorí ľudia majú pocit, že keď už robia PowerPoint prezentáciu, tak by mala obsahovať hádam všetky farby sveta, až kým budú z toho ľuďom oči prechádzať. Ak bude každý váš slide rôzne farebne ladený, nebudú z toho poslucháči ohromení, ale naopak, bude to skôr na smiech. Rôzne farebné slidy a nejednotnosť štýlu býva častým prešlapom ľudí, ktorí tvoria prezentácie.

Vyberajte preto len vhodné farby, ktoré spolu ladia, pretože dobre zvolené farby vzbudzujú emócie. Ak si neviete pomôcť, aké farebné škály máte v prezentácii zvoliť, určite vám pomôže pomôcka farebných škál, ktorú využívajú aj poprední web dizajnéri, ktorú nájdete zadarmo na stránke ColourLovers.

vyber-farieb-pre-powerpoint-prezentaciu

 

5. NEDÁVAJTE VŠETKO NA SLIDY

Dlhé vety nemajú v PowerPointe čo robiť! Niektorí ľudia si mylne myslia, že na slidoch musia mať všetko, a potom celá ich prezentácia nie je nič iné, ako len čítanie zo slidov. Po prečítaní jedného slidu prekliknú na ďalší a nudné čítanie pokračuje ďalej. Ich prítomnosť tak vlastne ani nie je potrebná, pretože slidy si vedia poslucháči prečítať aj sami, prípadne by stačila automatická čitačka slov.

Vy by ste to však takto robiť určite nemali! Pokúste sa na slidoch uvádzať iba heslá, prípadne vyjadriť to čo potrebujete cez obrázky, alebo grafy. Vedeli ste o tom, že dobre zvolený obrázok vie zvýšiť zapamätateľnosť informácie až o 65%?

Základom naozaj dobrej prezentácie je dodržiavanie jednoduchosti. Veď nie nadarmo sa vraví, že menej je často krát viac. Toto platí aj pre PowerPoint prezentácie, pretože väčšina z nás si dokáže z prezentácie zapamätať maximálne 3 veci a hlavná správa musí byť zo slidu zachytená maximálne do 3 sekúnd. Používajte preto jednú hlavnú správu na jeden slide (1 message = 1 slide) a ostatné, čo chcete povedať povedze radšej vlastnými slovami bez podporných slidov, aby ste dosiahli, že vás poslucháči budú pozorne poslúchať až do konca.

Rozdiel medzi dokumentom a slidom = jednoduchosť

dokument-slide-powerpoint